Dobre zdjęcie. Czyli jakie?

Zastanawialiście się kiedyś nad faktem, co oznacza dla Was „dobre zdjęcie”? Co rozumiecie przez słowo „dobre”. Czy ma tutaj znaczenie tylko jeden aspekt, czyli fakt, że Wam się po prostu zdjęcie podoba?

Pewnie dla wielu odbiorców zdjęcia tak jest. Czyli zdjęcie mi się podoba, oznacza to, że jest ono dobre. Zdjęcie mi się nie podoba, czyli jest złe.

Fotograf zwykle zanim wykona zdjęcie wie, jaki chce osiągnąć efekt.  W jego pracy przypadek odgrywa niewielką rolę / fot. Krystian Janik

Pojęcie „dobry” w oczach przeciętnego odbiorcy ma wydźwięk bardzo subiektywny i emocjonalny, często trudny do wyjaśnienia.

O ile zrobienie przyzwoitego zdjęcia nie jest dla fotografa problemem, to wykonanie dobrej fotografii stanowi już często wyzwanie.

Tymczasem, w oczach fotografa,”dobry” oznacza „udany” pod wieloma względami. Między innymi w grę wchodzi tutaj kompozycja, kolorystyka, poza danej osoby, jeśli jest to zdjęcie portretowe, światło, głębia ostrości, ostrość i jeszcze wiele innych czynników.

O ile zrobienie przyzwoitego zdjęcia nie jest dla fotografa problemem, to wykonanie dobrej fotografii stanowi już często wyzwanie. O świetnym zdjęciu nie wspominam nawet, bo to już jest znacznie wyższy poziom. Dlatego zdjęcia robione przez przeciętnego posiadacza aparatu tak bardzo różnią się od tych robionych przez specjalistów. Fotograf z reguły dany kadr ma już w głowie zanim naciśnie spust migawki, natomiast osoba, która okazyjnie robi zdjęcia liczy, że „coś wyjdzie”.

Więcej o świadomym fotografowaniu w tym wpisie: Manual. A co to takiego?

Dlatego też warto zaufać fotografowiOn na zdjęcia nie patrzy emocjonalnie, tylko pragnie, by przygotowana przez niego praca była jak najlepsza pod każdym względem. Mam tutaj oczywiście na myśli tych fotografów, którym rzeczywiście na tym zależy, bo ludzie są różni, jak w każdej branży.

Prawda jest też taka, że często fotografowie odrzucają dziesiątki zdjęć z sesji, które ich zdaniem są nieudane z jakiegoś powodu, czyli „niedobre”, mimo iż np. osobie sfotografowanej mogłyby się niektóre zdjęcia spodobać. Dlatego tak ważna jest dobra współpraca pomiędzy pozującym a fotografem i znalezienie złotego środka.

Fotografia to w pewnym sensie sztuka, w której twórcą jest fotograf. Ale jest to też usługa, w której klient ma pewne oczekiwania i należy je spełnić.

Zainteresował Cię wpis?

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, nie wahaj się podzielić nim w innych mediach społecznościowych. Zachęcamy także do polubienia naszego profilu na Facebooku!

Dodaj komentarz