Aparat, który robi ładne zdjęcia

Dzisiejszy wpis pozwolę sobie poświęcić ciekawemu tematowi, a mianowicie aparatowi fotograficznemu. Jakiemu? To nie ma znaczenia. Ważne, żeby robił ładne zdjęcia.

Czasami, a nawet bardzo często, spotykam się z opinią, że mój aparat robi ładne zdjęcia. Przyznam, że niejednokrotnie taka opinia powoduje we mnie mieszane uczucia, gdyż w tym momencie moja rola ogranicza się tylko do naciśnięcia spustu migawki. A co z resztą?

Wszystkie inne detale, jak światło, kompozycja, postprodukcja itp. schodzą na dalszy plan. Bo przecież zdjęcie robi aparat nie ja.

Na udane zdjęcie składa się wiele czynników. Światło, kompozycja i postprodukcja to tylko niektóre z nich. / Fot. Krystian Janik

Nasuwa mi się od razu pewien cytat: „Kupienie lustrzanki nie uczyni z Ciebie fotografa. Będziesz po prostu posiadaczem lustrzanki„. Coś w tym jest, bo jeśli nie mamy podstawowej wiedzy i, co gorsza, nie chcemy się rozwijać, a jeszcze dodatkowo żyjemy nadzieją, że nasze zdjęcia są dobre, to mamy problem. Bo fotografem jesteśmy tylko w swoim mniemaniu i osób, które nie dbają o jakość zdjęć. A to jest bardzo groźne. Często mamy do czynienia z tzw. efektem Krugera-Dunninga. Co to oznacza? Że im ktoś się mniej zna na czymś, tym większym ekspertem się czuje. Dopiero stopniowe nabywanie wiedzy uświadamia nam, jak mało wiemy na ten temat. Warto rzucić okiem na poniższy wykres.

grafika: internet

Nie macie wrażenia, że ten wykres można dopasować do wielu dziedzin naszego życia, nie tylko do fotografii?

Sam siebie nie oceniam jako jakiegoś wybitnego fotografa, bo raczej nigdy nim nie będę. I wiem o tym. Do pewnych rzeczy trzeba się urodzić z „tym czymś”, a także poświęcić się w 100 procentach danej dziedzinie. Ja niestety nie mam takich możliwości, niemniej fascynuje mnie ciągłe odkrywanie fotografii i polepszanie swoje warsztatu.

Staram się jednak, przy wykonywaniu każdego zdjęcia myśleć. Zastanowić się przez chwilę nad kadrem, wszystko należycie przygotować, by fotografia, którą wykonam była co najmniej poprawna. A już na pewno przemyślane.

Podsumowując mój dzisiejszy krótki wywód, to nie aparat robi ładne zdjęcia. Za zdjęciem zawsze kryje się osoba, która je wykona. Niestety, zalew internetu zdjęciami z komórki, fotkami typu selfie, przerobionymi obrazkami na instagramie itd. powoduje, że nie podchodzimy do zdjęć zbyt indywidualnie. To co widzimy, nie zapada nam w pamięci, ponieważ za chwilę obejrzymy tysiące innych zdjęć.

Niemniej pamiętajmy o tym, że zdjęcia utrwalają nam pewne momenty życia nie tylko na chwilę, ale też na dłużej. Dlatego mając wartościowe zdjęcia będziemy mieli za kilkadziesiąt lat piękne pamiątki, natomiast o zdjęciach wrzucanych na facebook czy instagram szybko zapominamy. Inna sprawa, że one mogą bezpowrotnie zaginąć, jeśli tylko jeden z tych portali postanowi zakończyć swoją działalność.

Dodaj komentarz